Potkani a myši v restauraci

Ať už do restaurací chodíte nebo třeba nějakou vlastníte, většinou jste pevně přesvědčeni, že zrovna do té Vaší potkani na návštěvu nechodí. Což možná v současné chvíli pravda může být, ale je třeba dělat něco pro to, aby tomu tak zůstalo. Jak se potkani do restaurací dostávají, jak se účinně bránit a jak jejich přítomnosti předcházet Vám povíme v našem článku.


image

Neviditelní lupiči potravin

Většina hlodavců, zejména pak potkani, myši i krysy, jsou převážně nočními tvory a svou potravu hledají pod rouškou noci. Jsou to inteligentní zvířata, která vyčkávají na správný okamžik, kdy je bezpečné vyjít ze svého úkrytu a najít novou potravu či případně prozkoumat další okolí. O jejich přítomnosti se tedy dlouho nemusíte dozvědět, dokud jejich počet nenaroste natolik, že je jejich přítomnost evidentní (zanechaný trus, rozkousané obaly potravin).

V nepřítomnosti člověka je jim hej

Právě v noci, kdy ve většině restaurací nezůstává personál, mají ideální prostor a klid na bezpečné přesuny do kuchynní a skladů potravin. Nepohrdnou ani nevysypaným košem se zbytky jídla a surovin pro přípravu pokrmů. Velkým problém je, pokud byla restaurace po delší dobu z nějakých důvodů uzavřena (dovolená, rekonstrukce, krizová opatření). V takových prostorách se přestávají obávat nebezpečí konfrontace s člověkem a jejich aktivita v objektu posiluje.

Že jsou potraviny v době nepřítomnosti člověka bezpečně uzavřeny? Záleží jakým způsobem. Potkan nemá sebemenší problém prokousat kartonové krabice či plast. Často ve snaze obrušovat si hlodavé zuby nepohrdne ani slabšími typy pletiva či kabelů. Při velké snaze je schopen vykousat díru pro přístup i v betonu. Potkan je všežravec a dokáže se živit prakticky jakýmkoliv druhem živočišné i rostlinné potravy. S venkovním přístupem se může živit i travinami či drobnými živočich až do velikosti králíka.

Proti potkanům čistotou a správným skladováním

Ideálním řešením proti potkanům, krysám i myším je prevence. Čistá a uklizená kuchyň bez zbytků potravy je dozajista pro všežravé hlodavce daleko menším lákadlem. To ovšem platí i pro koše a kontejnery na odpad. Čím déle se budou krmit ze zbytků v popelnici, tím spíše si najdou cestu i do vnitřních prostor. Na skladování potravin jsou vhodné jak mrazící a chladící boxy, skleněné dózy či uzavíratelné kontejnery z pevného materiálu.

Tajné přístupové cesty potkanů

image

Tato opravdu vynalézavá zvířata si dokáží najít přístup skrze cesty, nad kterými občas kroutíme hlavou i my. Většinou se jedná o nezabezpečené větrací systémy, klimatizace, digestoře, ale může jít také o atypičtější způsoby přes toaletu (ne, není to jen městská legenda) nebo otevřená okna na větrání (potkani skvěle šplhají). I my jsme se setkali s případy, kdy si potkani vyrobili vchod vlastní - ať skrze stěnu nebo například prokousaný odpad.

Pokud jste bohužel prevenci nedodrželi a již je jejich přítomnost patrná. Profesionálnímu hubení potkanů se pravděpodobně nevyhnete. Potkani nejenom jsou v rámci pastí a návnad velice opatrní, ale při zjištění jejich aktivity jich bývá v lokalitě zpravidla více - i celá kolonie. Připomínáme, že v rámci HACCP (Systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů) je prevence pro restaurační zařízení povinná a je nutné evidovat kroky provedené k dodržení těchto stanov.