Myš domácí - její chování a způsoby hubení

Myš domácí je malý hlodavec, který bývá chován jako domácí mazlíček, také je často zpodobňován a adorován v pohádkách, ovšem realita ohledně myší je poněkud jiná. Jedná se o nebezpečného a závažně infekčního škůdce, který představuje nejenom nebezpečí pro Vás, ale i pro Vaše potraviny a vybavení. Jak poznat přítomnost myší v nemovitosti, jaká je ideální prevence proti výskutu a jaké jsou efektivní formy hubení myší Vám vysvětlíme v našem článku.


image

Kde lze nalézt myš domácí?

Myš domácí obývá takřka celý svět a je velmi četným zástupcem čeledi myšovitých. K údivu na východě republiky a spíše na slovensku ovšem se můžeme setkat i s myší západoevropskou. Není plně synatropním druhem a v blízkosti člověka ji nalezneme především na podzim a na jaře. Na rozdíl od potkanů nebo krys mají myši hnědou, případně hnědo-šedou srst. Dospělci mají hmotnost 12-30g a zpravidla dorůstají velikosti do 20cm (včetně dély ocasu).

Myši v domě

Velice rychle se přizpůsobují novým podmínkám, zejména pokud je v okolí zdroj potravy a nerušená suchá místa. Je zdatným lezcem a skokanem, takže svou potravu dokáže vyslídit i v policích a jiných výše položených místech. Mimo shánění potravy své hnízdo opouští pouze zporadicky. V případě nutnosti vydrží bez přístupu k vodě i několik dní.

Jak poznat myši v bytě?

Myši v bytě lze poznat podle mnohých přímých i nepřímých indicií. Jednoznačným ukazatelem je myší trus, který je 3-8mm veliký. Dále pak silně páchnoucí myší moč (někdy připomínající až čpavek) a případně i mastné fleky - otírají se při cestováním bytem o zdi, nejvíce patrné jsou u různých děr nebo na rozích. Zejména v noci jsou časté také škrábavé a klepavé zvuky - o dost pravděpodobnější, než že máte doma ducha je právě vysvětlení, že za ony zvuky mohou právě ony. Myši jsou v noci aktivnější a lépe se skryjí před možnými hrozbami.

Myší nemoci a paraziti

Tito malí hlodavci jsou často přenašeči salmonelózy, tularemie, leptospirózy a střevních parazitů. Tyto nebezpečné nákazy roznášejí nejenom svou přítomností v obydlí, ale také skrze svůj trus a moč, kterými mohou infikovat potraviny a uložené suroviny. Svým výskytem tak ohrožují nejenom Vaše zdraví, ale mohou napáchat i velké majetkové škody. Myši také bývají zamořeny různými cizopasnými parazity - blechy, klíšťata.

Varianty hubení myší

image

Ve většině případů je voleno hubení myší skrze sklopné pasti s nástrahami ve formě antikolagulantů. Těmito prostředky se pokrývá i možnost, že myš past či odchytovou stanici nespustí. Ovšem používání bez pastí není vhodné. Uhynulá myš může být skryta ve zdech či na jiném nepřístupném místě, kde později během rozkladu způsobuje nepříjemný zápach. Používání klasických jedů vede k podobnému problému - navíc s možností druhotné otravy. Ta nastává, když otrávenou myš sežere jiný živočech (kočka, dravec, v ojedinělých případech i pes).

Chemická deratizace je používána pouze u velmi zamořených prostor, kde je nutný rychlý zásah a razantní zabránění dalšímu množení. Deratizéři ze společnosti Deratizace-Rychle vždy ví, jak formu hubení myší zvolit, jak a kam správně nastražit pasti a návnady. Samozřejmostí je také vystavení protokolu (vhodné pro firmy v rámci HACCP).